Deventer heeft eerste energiehub met groepscontract bedrijven

Op 5 september 2025 is een nieuw tijdperk gestart voor energievoorziening op bedrijventerreinen: in Deventer is de eerste pilot locatie energiehub met een groeps-transportovereenkomst in het verzorgingsgebied van Liander gestart. De bedrijven hebben een collectief transportcontract voor de beschikbare hoeveelheid stroom afgesloten met deze netbeheerder: de Smart Energy Hub A1 (SEH A1).

De Smart Energy Hub A1 is de oplossing voor bedrijven op het A1 Bedrijvenpark in Deventer om geen last te hebben van het volle elektriciteitsnet door onderling energie uit te wisselen. De bedrijven behouden hun eigen aansluiting op het net, maar delen transportvermogen met de groep. En door gebruik te maken van het vermogen van elkaars zonnepanelen.

Opening

De energiehub werd geopend met de symbolische ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst tussen gemeente Deventer en de eerste deelnemende bedrijven aan de energiehub: F. vd Vooren Medische Groothandel, Dijkham Bouw en Machinefabriek Geurtsen. Ook werd het energie management systeem gelanceerd waarmee het energiegebruik van de deelnemende bedrijven efficiënt kan worden afgestemd. De aanwezigen bij de opening kregen een toelichting op dit energiesysteem. 

De opening vond plaats in het nieuwe bedrijfspand van Machinefabriek Geurtsen, dat in aanbouw is op het A1 BedrijvenPark Deventer.

Over de Smart Energy Hub A1

De SEH A1 is tot stand gekomen dankzij nauwe samenwerking tussen gemeente Deventer, kopers van de kavels op het A1 Bedrijvenpark Deventer-West, netbeheerder Liander, Oost NL, provincie Overijssel en diverse regionale partners. Financieel wordt o.a. bijgedragen door gemeente Deventer, provincie Overijssel, Oost NL en de deelnemende bedrijven. Ook vanuit de Regiodeal is meebetaald aan dit initiatief.

Bijzondere mijlpaal

Wethouder Jaimi van Essen (Energie): “Dit is in de aanpak van netcongestie een bijzondere en noodzakelijke mijlpaal. Het vraagt lef en toewijding van alle betrokken partners. Liander heeft het aangedurfd om deze pilot aan te gaan, net als de bedrijven.” Die bedrijven verdienen een extra pluim volgens Van Essen: “Zij zullen hun bedrijfsvoering soms aan moeten passen en goede afspraken met elkaar moeten maken. Dat betekent soms over je eigen schaduw heen stappen. Daar heb ik heel veel waardering voor.”

Wat is een energiehub?

In een energiehub stemmen bedrijven onderling, in een afgebakend gebied, de vraag naar en het aanbod van energie met elkaar af. Het zorgt ervoor dat opwek, opslag en verbruik van energie slim op elkaar worden afgestemd. In plaats van dat elk bedrijf individueel energie van het net afneemt en teruglevert, regelen deelnemers binnen een hub gezamenlijk hun energieverbruik en -opwekking. Hierdoor creëren zij mogelijkheden voor elkaar om te groeien of te verduurzamen, kosten te besparen en het stroomnet te ontlasten. 

Smart Energy Hub A1 in Deventer is een van de pilotlocaties in het programma Smart Energy Hubs Oost-Nederland. Dat programma stimuleert lokale opwekking, opslag en gebruik van energie.

Open voor anderen

Als bedrijven en toekomstige kopers zich in de toekomst willen vestigen op het A1 Bedrijvenpark Deventer wordt bekeken of zij ook kunnen aansluiten. Op termijn volgen nog meer locaties in het Liander verzorgingsgebied waar energiehubs starten met eenzelfde soort transportcontract.